Gazetecilere kulak verin!

31 Mart yerel seçimleri bitti, yeni kadrolar yapılmaya başlandı. İlk icraatları, eski yöneticileri göndermek olan çiçeği burnundaki belediye başkanlarımız; tanıdıkları, daha önce birlikte dirsek temasında bulundukları yakın arkadaşlarını yanlarına almak oldu.

★★★

Değişim rüzgarıyla işe başlayan başkanlar, basın biriminde çalışanların ya işine son verdi, ya da ayrılmalarını talep etti. Basınımızın sıkıntı yaşadığı şu günlerde, gazetelerde görev yapanlardan daha çok arkadaşımızı barındıran yerel yönetimler, işsizler ordusunun daha da büyümesine neden olacak.

★★★

Bir lokma ekmek için gecesini gündüzüne katan, şimdi ise ailesine nasıl bakacağını kara kara düşünen gazeteciler, artık bu sıkıntılı süreci yaşamamalı. Yerel veya genel seçim sonunda belediye başkanı değişen belediyelerin, basın emekçilerini işten çıkarma teşebbüsü engellenmeli, önüne set çekilmeli.  Hatta, emekli olana kadar görevlerinin başında bulunmalı. Yoksa bunun vebalini ödeyemezler…

Kol kırılır, yen içinde kalır

Yerel seçimde CHP’den İzmir ilçelerinin 21’inde belediye başkanları değişti, sadece Dikili, Selçuk ve Seferihisar kalmıştı. Ancak 31 Mart’ta ilçe sayısını dört artırmayı başardı CHP. Mazbatalarını alan başkanlar, hemen işe koyuldu. Belediyenin iç yapısını araştırmaya başladı. Kimi kasanın boş olduğunu, kimi kadro şişkinliğini gündeme getirdi.

★★★

Benden sizlere bir öneri. Yazımın başlığındaki gibi “kol kırılır, yen içinde kalır” ata sözünü anımsatmak istiyorum. Kendi partinizin önceki dönem başkanlarını eleştirmek etik olmuyor. Bazı olumsuzluklar gizli kalabilir. Bu durumun seçmenleriniz tarafından da tepki gördüğünü sakın ha sakın unutmayın. Açıklamalarınızı ona göre yapın… 

Futbolda iki ileri, bir geri

Türkiye liglerinde artık son viraja girildi, Birinci ligde şampiyonluk kovalayan Göztepe, adım adım Süper Lig’e yaklaşıyor. Ancak, bir diğer İzmir takımı maalesef ve maalesef Eyüpspor’a 4-1 yenildi, matematiksel olarak küme düştü. Evet, Altay’dan bahsediyorum. Seneye ikinci ligde mücadele edecek siyah-beyazlı kulübümüz.

★★★

Bir düşme, bir yükselme işi asırlık çınarımıza hiç yakışmıyor. Yönetimin şimdiden kolları sıvayıp yeni sezon hazırlığına başlaması gerekir. Futbol üstadlarımız daha iyi bilir, alt liglerden bir üste yükselmek çok daha meşakkatli oluyor. Şimdiden iyi bir antrenör, iyi bir kadro oluşturulmalı.

★★★

Bakın Menemen Futbol Kulübü’ne, takımın başına deneyimli hoca Yılmaz Vural’ı getirdi, toparlandı. Şimdi sarı-lacivertli ekip, bir üst lige yükselme arefesinde. Benzer bir olay da Bucasporumuz’da. Onlar da Menemen gibi şampiyonluk kovalıyor. Yani, bir takımımız küme düştü, üç takımımız şampiyonluk yarışında yoluna devam ediyor. Yolları açık olsun.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x