Türkiye-Almanya Film Festivali 8 Mart’ta başlıyor

28. Türkiye Almanya Film Festivali 8 – 17 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

İki ülke sinemasının buluşacağı etkinlikte, aralarında prömiyerini gerçekleştirecek 16 filmin de bulunduğu toplam 37 uzun, kısa ve belgesel film yer alıyor.

Festival kapsamında sanatçılarla düzenlenen birçok film söyleşisine ek olarak, Türkiye ve Almanya’da sinema sanatına ve toplumsal gündeme yönelik tartışmalar ve söyleşiler düzenlenecek.

Yönetmen Aslı Özarslan’ın “Ellbogen” (Dirsek) adlı filmiyle 8 Mart’ta açılacak festivalde, oyuncular İris Berben ve Hale Soygazi onur ödüllerini almak için hazır bulunacak. Film gösteriminden sonra Özarslan ve başrol oyuncusu Melia Kara ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Festival, 16 Mart Cuma günü saat 21.00’de gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek. Törende ‘Uzun Film Yarışması’, ‘Kısa Film Yarışması’, ‘Mahmut Tali Öngören Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülü’ ve ‘Sinema Dünyaları – Yarışma Dışı Program’ olmak üzere 4 yarışmada verilecek 9 ödül, sahiplerini bulacak.

‘ONUR KONUKLARIMIZI SELAMLAMAKTAN GURUR DUYUYORUM’

Festivalin yönetmeni Ayten Akyıldız, etkinlik hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Dünya çapında kutuplaşmaların damga vurduğu zor bir dönemde, kaliteli bir programı gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyorum. 8 Mart’taki açılışta, gerek sanatları gerekse politik mücadeleleriyle her iki ülkenin toplumuna büyük hizmetler veren onur konuklarımız İris Berben ve Hale Soygazi’yi selamlamaktan da gurur duyuyorum.”

Festivalin bu yılki önemine özellikle vurgu yapan Akyıldız, “Kadınların ön planda olduğu festivalimiz, toplumların sahip olduğu çeşitliliği sinema sanatıyla da yansıtıyor” diye konuştu.

Festival kapsamında gösterilecek filmlere ve programa bu linkten ulaşılabilir.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x