Zuhal Ebrar Yıldız’ın ölümüne neden olan polise 5 yıl hapis cezası

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde “dur” ihtarına uymayan şüphelilere açılan ateş sırasında 18 yaşındaki Zuhal Ebrar Yıldız’ın sırtından vurularak hayatını kaybetmesine neden olan polis memuru A.D.’ye 5 yıl hapis cezası verildi.

DHA’nın haberine göre, Kaptanpaşa Mahallesi’ndeki Yay Sokak’ta 11 Aralık 2022’de meydana gelen olayda evine dönen 18 yaşındaki Zuhal Ebrar Yıldız, iki kapkaç şüphelisiyle polisin arasında kaldı. Polisin silahından çıkan kurşun, Yıldız’ın sırtına isabet ederek ölümüne neden oldu.

Savcılıkça hazırlanan iddianamede polis memuru A.D.’nin mesleği gereği sahip olduğu bilgi, tecrübe ve eğitimi gözönünde bulundurarak eyleminin sonuçlarını istemese de öngörebilecek durumda olduğu belirtildi. Polis A.D.’nin “Bilinçli taksirle öldürme” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapsi talep edildi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına, tutuksuz sanık polis A.D. ve taraf avukatları katıldı.

Savunma yapan A.D., “Olay nedeniyle üzgünüm. Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı, vicdani olarak da zor durumdayım. Kullanılan silah beylik tabancasıdır. Tek amacım başka insanların zarar görmemesi için çeşitli suçlardan aradığımız kişileri yakalayabilmekti. Hal böyleyken başka bir kişinin zarar görmesini istemem düşünülemez. Öngörülmemiş bir olaydır. Birisinin zarar göreceğini ön görememiştim” dedi.

Mahkeme tutuksuz sanık A.D.’nin “Bilinçli taksirle öldürme” suçundan indirim uygulanarak 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x